poniedziałek, 26 sierpnia 2013

pachnący jaśmin


Nazwę swą roślina ta zawdzięcza persom którzy określali ją słowem yasmin, oznaczającym pachnący kwiat.Posiada ponad 200 odmian.
Jaśmin nie tylko pięknie wygląda, stosuje się go w kosmetyce. Stanowi dodatek do perfum, oraz kadzideł, jest fantastyczny do aromaterapii, dodaje się go do kremów. Posiada właściwości relaksacyjne, antydepresyjne, jak również został zaliczony jest do afrodyzjaków. Olejek uzyskuje się z kwiatów. Nawilża skórę, łagodzi podrażnienia, uszczelnia barierę lipidową skóry, zmiękcza ją.
Wykorzystuje się go również do produkcji herbaty, jednak stosuje się do tego tylko jego jeden gatunek jaśmin wielkolistny pochodzący z Filipin. Właściwości naparu z herbaty są aseptyczne, uspokajające oraz pobudzające produkcję mleka.Wspomaga leczenie chorób infekcyjnych z wysoką gorączką, schorzeń wywołujących krwawienia. Łagodzi skutki porażeń słonecznych, zapaleń spojówek i skóry. Picie herbaty z jaśminem aktywizuje działanie mózgu i wątroby, usuwa zmęczenie, koi ból głowy, obniża ciśnienie, oczyszcza organizm z toksyn, zapobiega zawałom serca, pozytywnie wpływa na układ oddechowy i nerwowy, ma silne działanie bakteriobójcze, ułatwia przyswajanie pokarmów i ich trawienie. Zawiera żelazo, potas, wapń i magnez
Jest niebywale cenioną rośliną na dalekim wschodzie. 

Szkoda, że nie można sfotografować zapachu, żeby mieć go przez cały rok. Możemy jednak się zadowolić olejkami, kadzidełkami, lub perfumami, a nawet napić się herbaty z dodatkiem suszonych kwiatów.
Taki mały niepozorny kwiat, w którym drzemią ogromne moce.

4 komentarze:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

PODGLĄDACZE