czwartek, 29 sierpnia 2013

orzeźwiające bąbelki

Woda gazowana. Przyglądaliście się jej? Każdy spoglądając w nią widzi uciekające i pękające bąbelki. Może się to wydawać niezbyt absorbującym zajęciem. Raczej większość nawet na to nie zwraca uwagi. Ja pozwoliłam sobie spojrzeć na ową wodę z innej perspektywy. Zafascynowana zjawiskiem migrowania pęcherzyków postanowiłam uwiecznić je na zdjęciach.


Orzeźwienie? na pewno! połączenie mięty i cytryny. Już chce Ci się pić? a może pomyślałeś o cytrynie i Twoje kubki smakowe zaczęły bardzo intensywnie pracować? Tak, tak masz teraz zdecydowanie więcej śliny w ustach niż zazwyczaj ;) Podświadomość podsuwa ten kwaśny i zarazem aromatyczny smak, ale czy to źle?

Soczysta zieleń działa cudownie na naszą psychikę, ma kojący wpływ na układ nerwowy, działa relaksacyjnie i odrestaurowuje.
Banieczki  działają jak małe lusterka, można się w nich przejrzeć.
Wszystko to dzieje się w kubku mojej szklanki z wodą mineralną z dodatkiem świeżej mięty i cytryny. Zdecydowanie polecam ten sposób gdy jest gorąco. Szybko gasi pragnie i fenomenalnie orzeźwia, a nawet działa dobroczynnie na nasze zdrowie. Dosłownie chciało by się wskoczyć do tej szklanki i w niej popływać.
Nie zapominajcie o piciu wody! nie koniecznie gazowanej ;)

Mam nadzieje, że następnym razem wpatrując się w szklankę wody z bąbelkami, nie dostrzeżesz wyłącznie wody, zobaczysz coś więcej. Zachęcam do wytężania wyobraźni.

poniedziałek, 26 sierpnia 2013

pachnący jaśmin


Nazwę swą roślina ta zawdzięcza persom którzy określali ją słowem yasmin, oznaczającym pachnący kwiat.Posiada ponad 200 odmian.
Jaśmin nie tylko pięknie wygląda, stosuje się go w kosmetyce. Stanowi dodatek do perfum, oraz kadzideł, jest fantastyczny do aromaterapii, dodaje się go do kremów. Posiada właściwości relaksacyjne, antydepresyjne, jak również został zaliczony jest do afrodyzjaków. Olejek uzyskuje się z kwiatów. Nawilża skórę, łagodzi podrażnienia, uszczelnia barierę lipidową skóry, zmiękcza ją.
Wykorzystuje się go również do produkcji herbaty, jednak stosuje się do tego tylko jego jeden gatunek jaśmin wielkolistny pochodzący z Filipin. Właściwości naparu z herbaty są aseptyczne, uspokajające oraz pobudzające produkcję mleka.Wspomaga leczenie chorób infekcyjnych z wysoką gorączką, schorzeń wywołujących krwawienia. Łagodzi skutki porażeń słonecznych, zapaleń spojówek i skóry. Picie herbaty z jaśminem aktywizuje działanie mózgu i wątroby, usuwa zmęczenie, koi ból głowy, obniża ciśnienie, oczyszcza organizm z toksyn, zapobiega zawałom serca, pozytywnie wpływa na układ oddechowy i nerwowy, ma silne działanie bakteriobójcze, ułatwia przyswajanie pokarmów i ich trawienie. Zawiera żelazo, potas, wapń i magnez
Jest niebywale cenioną rośliną na dalekim wschodzie. 

Szkoda, że nie można sfotografować zapachu, żeby mieć go przez cały rok. Możemy jednak się zadowolić olejkami, kadzidełkami, lub perfumami, a nawet napić się herbaty z dodatkiem suszonych kwiatów.
Taki mały niepozorny kwiat, w którym drzemią ogromne moce.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

PODGLĄDACZE